Zawał serca – wczesne rozpoznanie
Zawał serca to skutek choroby niedokrwiennej serca. Spowodowany jest zamknięciem tętnicy wieńcowej, która z kolei odpowiada za doprowadzanie krwi do serca. Zawał jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich. Wszystkie choroby układu krążenia to najbardziej niebezpieczne schorzenia z jakimi można mieć do czynienia w dzisiejszym świecie.
Powodów jest niezliczenie wiele. Aby poprawnie rozpoznać wczesne stadium zawału, nie można lekceważyć takich objawów jak: duszności, dyskomfort i promieniujący ból w klatce piersiowej, omdlenia. Zawału serca może doznać każdy, a najbardziej narażone są osoby, które zmagają się z chorobami układu krążenia. Nie ma reguły w jakiej porze dnia nastąpi, chociaż ogólne statystki wyraźnie wskazują na zawały, czy ataki w godzinach porannych (po przebudzeniu).
Pomimo objawów, jakie towarzyszą zawałom, nie da się jednoznacznie stwierdzić, że występują za każdym razem. Zdarza się bowiem, że pacjenci przeszli zawał serca, a nie mieli o tym pojęcia. Zwyczajnie czasem ból klatki piersiowej (który jest z kolei najważniejszym wyznacznikiem, że coś dzieje się z sercem) – nie występuje. Co robić, jeśli występuje zagrożenie, związane z zawałem serca? Oczywiście w pierwszej kolejności należy udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, gdzie otrzymamy natychmiastową pomoc.
Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe – warto jest zaopatrzyć się w zwyczajną aspirynę. Jej skład skutecznie rozrzedza krew, co zapobiega powstawaniu skrzepów, a w rezultacie chroni serce przed uszkodzeniami. Najważniejsze jest to, aby nie bać się szpitali i niezwłocznie skonsultować owe dolegliwości ze specjalistą. Po przyjeździe do oddziału ratunkowego, pacjent z podejrzeniem zawału zostaje podłączony do kardiomonitora, kroplówek i aplikowany jest tlen.