Z czego składa się rower?
Rower to nie tylko dwa kółka i rama. Fani pedałowania powinni wiedzieć , z jakich konkretnych części składają się ich ukochane maszyny. Warto dowiedzieć się, co wchodzi w skład roweru. Ponieważ zdarza się, iż niektóre jego części ulegają zepsuciu. W takich sytuacjach wiedza na temat uszkodzonych elementów jest niezbędna do kupienia nowych.
Części składowe roweru
Najważniejszym fragmentem dwuśladowego pojazdu jest rama. Może ona mieć różne kolory, wielkości i kształty. Przeważnie producenci wykonują ja z metalu. Starają się by była odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz ciężar rowerzysty. Do niej dołączone zostają kolejno:
- Siodełko – warto sprawdzić przy zakupie, czy jest wygodne.
- Koła rowerowe – w ich przypadku istotne są nałożone opony. Podczas wybierania modelu roweru należy przyjrzeć się im dokładnie i sprawdzić, czy nie są przypadkiem uszkodzone. Najgorsze co mogłoby się wydarzyć to kupno pojazdu z dziurawymi oponami lub zepsutymi dętkami.
- Kierownica – powinna bez problemu obracać się w lewo i prawo, należy ją wypróbować zanim wsiądziemy na sprzęt i pojedziemy przed siebie. Wiele rowerów bez sprawnej kierownicy stało się przyczyną poważnych wypadków.
Kierownicę łączy z ramą rowerową specjalny mostek.
Na kierownicy powinny zostać umieszczone sprawne przerzutki oraz hamulce. To elementy niezbędne podczas codziennej jazdy, które mogą zadecydować w niektórych sytuacjach nawet o życiu rowerzysty. Układ napędowy roweru złożony z pedałów, łańcucha i zębatek musi być wykonany precyzyjnie przez producenta. W przeciwnym wypadku będzie on szwankował i przyczyni się do szybkiego uszkodzenia dwuśladu lub wypadku.
Warto pamiętać o regularnym oliwieniu łańcucha, które gwarantuje jego płynne przemieszczanie się między zębatkami podczas pedałowania. Znacznie ułatwi to pokonywanie kolejnych kilometrów i przełoży się na komfort jazdy.