Weryfikacja przez banki
Pożyczki społecznościowe rozwijają się w Polsce od 2008 roku. W niektórych krajach istnieją nieco dłużej. Różnie wygląda też zaangażowanie banków. W krajach Europy Zachodniej banki znacznie częściej są organizatorami lub partnerami portali social lending. Na czym polega ich rola, skoro z założenia tego rodzaju pożyczki miały odbywać się poza bankami? Banki w pożyczkach społecznościowych Dużą zaletą dla większości użytkowników serwisów social lendingowych jest możliwość pożyczania pieniędzy bez udziału dużych instytucji i firm finansowych.
W pożyczkach społecznościowych przepływ gotówki odbywa się od użytkownika do użytkownika. Po jednej stronie są zarejestrowani w portalu inwestorzy, po drugiej userzy-pożyczkobiorcy. Serwisy jedynie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy od źródła do odbiorcy i na odwrót przy spłacie gotówki oraz oczywiście pozwalają na ogłaszanie aukcji i ofert inwestycyjnych. Jak się mają do tego banki? W niektórych portalach banki są gwarantem wierzytelności. Mogą proponować ubezpieczenie i spłacać pieniądze za nierzetelnych pożyczkobiorców.
Częściej jednak rolą banku jest kontrola wiarygodności odbiorców gotówki. Banki mają wypracowane solidne rozwiązania i są w stanie dokładnie sprawdzić klientów ubiegających się o kredyt czy pożyczkę. Taką usługę banki proponują portalom pożyczek społecznościowych, dzięki czemu social lending zyskuje większą wiarygodność. Dla banków jest to także okazja do zdobycia dodatkowego źródła dochodu w postaci prowizji od kwoty pożyczki.
.