Jak działają pożyczki społecznościowe?

Jak działają pożyczki społecznościowe?
doradca podatkowy Katowice Zakładanie firm w Niemczech

Słyszałeś już o pożyczkach społecznościowych? To stosunkowo nowa forma pozyskiwania kapitału, która powstała w Internecie. Sieć www pozwala na wspólne zbieranie pieniędzy na jeden cel. W taki sposób działają portale typu kickstarter – ktoś rzuca pomysł i proponuje kwotę składki, a użytkownicy, którzy uznają, że warto zainwestować, dorzucają swoje kilka (a czasem kilka tysięcy) dolarów.

W pożyczkach społecznościowych jest podobnie, tyle że zamiast fizycznego produktu lub usługi otrzymujesz „procent”. Inwestowanie w pożyczkę Jako inwestor możesz wybierać wśród ofert użytkowników, którzy chcą pożyczyć trochę gotówki. Kwoty mogą obejmować kilkadziesiąt lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Każdy pożyczający deklaruje w jakim terminie odda pieniądze i jakie oprocentowanie jest w stanie zagwarantować. Jeżeli uznasz, że oferta jest bezpieczna, po prostu bierzesz udział w „zbiórce”, a po ustalonym czasie otrzymujesz z powrotem swoje pieniądze powiększone o określone oprocentowanie. W podobny sposób środki trafiają do innych inwestorów.

Naturalnie przy pożyczkach społecznościowych pojawia się pytanie o bezpieczeństwo. Aby minimalizować ryzyko, możesz zwracać uwagę na to, czy dana osoba korzystała już z pożyczek i jak została oceniona. Na straż Twoich środków stoi również system windykacji portalu.

W przypadku problemów ze spłatą, serwis uruchomi proces odzyskiwania gotówki, by użytkownicy odzyskali pieniądze. Ponadto warto pamiętać o dywersyfikacji inwestowanych środków. Jeżeli podzielisz kwotę na wielu pożyczających szansa na stratną inwestycję będzie mniejsza.